تاریخ ارسال : ۹۶/۰۶/۲۹


فناوری

بررسی کمپین تبلیغاتی “آیا خرد می کند” بر اساس استراتژی گیمیفیکیشن در بازاریابی

کمپین «آیا خرد می کند؟» شرکت blendtec یک نمونه کلاسیک از کمپین های بازاریابی مبتنی برگیمیفیکیشن است.

این کمپین یکی از بهترین مثال ها برای بررسی گیمیفیکیشن در بازاریابی است.

یکی از مخلوط کن های  قدرتمند با قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است که هم‌قیمت  یک مینی آی پد است و به هیج‌وجه ارزان نیست . اما از آن جا که ارزش افزوده حاصل از آن،  سلامتی دراز مدت و عشق به خانواده است، مردم زمانی این مخلوط کن  را می خرند که متقاعد شوند این ارزش های افزوده را تامین می کند و همچنین از سایر محصولات بهتر است.

این شرکت در یک کمپین بازاریابی خلاقانه  به کمک موسس آن تام دیکسون تصمیم به انتشار یک مجموعه ویدئو در یوتیوب با عنوان “آیا خرد می کند؟”  در این مجموعه از فیلم ها، مدیرعامل شرکت دریک آزمایشگاه به عنوان دانشمند لباس می پوشید و رمان، توپ گلف و محصولات ارزشمندی مثل آخرین آیفون و آی پد را برای خرد کردن در مخلوط کن می ریختند و قبل از عمل خرد کردن از سوال معروف “آیا آن را خورد می کند؟” بهره می بردند.

این کار باعث افزایش تعجب و کنجکاوی مخاطبان شده بود زیرا مخاطبان می خواستند بدانند آیا این مخلوط کن آیفون جدید را تبدیل به گردو غبار می کند. در این فیلم ها به خاطر ریز ریز شدن محصولاتی که در مخلوط کن قرار می گرفتند جذابیت خاصی ایجاد شد که این جذابیت  باعث شد میلیون ها بازدید از این ویدیوها صورت بگیرد .

فناوری

اما سوال مهم این است که این نوع کمپین مبتنی بر گیمیفیکیشن که حس کنجکاوی کاربر را بر می انگیزد  نرخ بازگشت سرمایه‌ی  آن چگونه بوده است؟

حتی اگر این میلیون ها بیننده فقط برای تفریح این ویدئو ها را تماشا کرده باشند،  هنگامی که در مورد مخلوط کن فکر می کردند و یا به فکر خرید مخلوط کن بودند ، اولین اسمی که به ذهنشان خطور می کرد همین برند بود .این افراد  همچنین در میان دوستان و خانواده ها که تمایل به خرید داشتند این مخلوط کن را به  دیگران معرفی می کردند. همچنین در تحقیقاتی که در چند سال بعد از این کمپین در این شرکت رخ داد مشخص شد که درآمد این شرکت ۷۰۰ درصد افزایش یافته است.

شاید یکی از دلایلی که تصمیم به خرید در بین این افراد بوجود می آمد این بود که با خود می گفتند این مخلوط کن قادر به خرد کردن آیفون است، پس قطعا گزینه مناسبی برای میوه های من محسوب می شود.

 

منبع: آقای گیمیفیکیشن


ارسال دیدگاه

نوشته‌های تازه