remove_red_eye1,772

علت بوی بد یخچال چیست؟ چرا همیشه از یخچال بوی بدی می آید؟ شما در این مقاله به صورت کامل با این مشکل آشنا می شوید و می توانید یکبار برای همیشه از شر بوی بد یخچال رهایی یابید. این آموزش توسط شرکت تهران سرویس که کار تعمیرات یخچال انجام می دهد به صورت ویژه نوشته اشت. به همین دلیل می تواند از هر آموزش دیگری بهتر شما را با مشکل و روش حل آن آشنا سازد.

علت بوی بد یخچال با روش حل مشکل

علت بوی بد یخچال چیست؟

یکی از متداول ترین مشکلاتی که اغلب همه مردم  و مخصوصا خانم ها با آن رو به رو هستند بوی بد یخچال می باشد. بوی بد یخچال ممکن است بسیار نامطبوع و حتی غیرقابل تحمل باشد. از این رو شرکت تهران سرویس به عنوان بزرگترین نمایندگی مجاز تعمیر یخچال فریزر و ساید بای ساید امروز شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی خواهد نمود تا مشکل را برطرف کنید.

علت های بوی بد یخچال

 • فاسد شدن مواد غذایی در یخچال
 • ریخته شدن مایعات در یخچال
 • ریخته شدن مواد غذایی چرب و آبکی در یخچال
 • تمیز نکردن یخچال به مدت بیش از دو هفته
 • استفاده نکردن از یخچال به مدت بیش از 72 ساعت
 • گذاشتن مواد غذایی یا آشامیدنی دارای بوی نامطبوع
 • فاسد شدن میوه جات ها یا سبزیجات ها در جامیوه ای

فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

فاسد شدن مواد غذایی در یخچالیکی از اصلی ترین دلایل بوی بد یخچال فاسد شدن مواد غذایی در یخچال می باشد. این مورد برای همه ممکن است اتفاق افتاده باشد. وقتی یک ماده غذایی مانند آبگوشت به مدت بیش از 4 روز در یخچال بماند بی شک فاسد می شود. در این صورت بوی فاسد شدن آن که بسیار نامطبوع است در یخچال پخش می شود.

پیشنهاد تهران سرویس این است که هیچوقت غذا را بیش از 3 روز در یخچال نگه داری نکنید. هم برای سلامتی شما خوب نیست و هم احتمال فاسد شدن آن بسیار بالا می باشد. راه کار مناسب این است که  حتما غذا را در ظروفی قرار دهید که درب آن کاملا بسته شود.


ریخته شدن مایعات در یخچال

ریخته شدن مایعات در یخچالیکی دیگر از دلایل عمده بوی بد یخچال، ریخته شدن مایعات در یخچال می باشد. از جمله بدترین مایعاتی که دارای بوی بد فوق العاده ای می باشند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شربت های دارویی
 • شیر (مخصوصا در تابستان)
 • اغلب نوشیدنی ها
 • جوشانده های گیاهی یا دم نوش ها

شربت های دارویی

در یخچال های ما ایرانی ها بی شک یک قفسه مربوط به دارو می باشد. سعی کنید شربت های دارویی را دربسته در یخچال نگه داری کنید. همچنین از ریخته شدن آنها در قفسه های یخچال جلوگیری کنید.

شیر

شیر یکی از مایعاتی می باشد که در هر یخچالی وجود دارد. شیر وقتی 4 روز بدون درب در یخچال گذاشته شود یا درب آن سست بسته شده باشد بوی بسیار نامطبوعی دارد. همیشه با تاریخ انقضا آن توجه کنید. البته بعد از باز کردن درب آن در حداکثر 3 روز شیر را استفاده کنید.

اغلب نوشیدنی ها

بسیاری از نوشیدنی ها وقتی به مدت طولانی در یخچال نگه داری شوند فاسد می شوند. از این رو سعی کنید همیشه تاریخ انقضا همه نوشیدنی های خود را بررسی کنید. وقتی یک نوشیدنی در یخچال ریخته شود و تمیز نگردد ممکن است بوی بسیار بدی در یخچال پخش شود.

جوشانده های گیاهی یا دم نوش ها

جوشانده های گیاهی یا دم نوش ها مانند:

 • دم نوش بابونه
 • بادرنجبویه و زیرفون
 • به لیمو
 • دارچین
 • میوه گل نسترن

و …. وقتی بیش از 72 ساعت در یخچال(در دمای بالا یعنی گرم) نگه داری شوند و استفاده نشوند کم کم بوی نامطبوعی در یخچال پخش می کنند.


ریخته شدن مواد غذایی چرب و آبکی در یخچال

متاسفانه این مشکل برای همه ممکن است پیش آمده باشد. ریخته شدن مواد غذایی در یخچال امری اجتناب ناپذیر می باشد. مواد غذایی وقتی در یخچال ریخته شود و به موقع تمیز نگردد کم کم می تواند عامل بوی بد یخچال باشد.

برای حل این مشکل کافی است در تمیز نگه داشتن یخچال خود کوشا باشید. همچنین همیشه مواد غذایی را طوری در یخچال قرار دهید که هوای سرد یا سرمای یخچال به همه قسمت های برسد. زیرا اگر سرما به همه قسمت ها نرسد حتی مواد غذایی سالم هم زودتر فاسد می شوند.


تمیز نکردن یخچال به مدت بیش از دو هفته

مهم نیست یخچال شما چه مدل یا چه برندی می باشد. به هرحال هر یخچال حداقل هر دوهفته یکبار باید به صورت کامل نظافت و تمیزکاری شود. عمل نکردن به این نکته می تواند یکی دیگر از عوامل بوی بد یخچال باشد. شاید برای شما سخت باشد که همه محتویات یخچال را خالی کنید و یخچال را تمیز کنید. از این رو پیشنهاد تهران سرویس این است که هر روی یکی از قفسه ها را خالی کرده و تمیز کنید.

علت اینکه دو هفته یکبار به تمیز کردن یخچال نیاز دارید این است که ممکن است مواد غذایی یا مایعاتی در یخچال ریخته شده باشد که شما از آن بی خبر باشید. اگر به موقع برطرف نکنید کم کم بوی بد یخچال را می گیرد و برای شما ناخوشایند خواهد بود.


استفاده نکردن از یخچال به مدت بیش از 72 ساعت

استفاده نکردن از یخچال به مدت حداقل 48 ساعت و حداکثر 72 ساعت بی شک می تواند باعث فاسد شدن اغلب مواد غذایی در یخچال گردد. برای مثال ممکن است یخچال به علت خرابی خاموش شده باشد یا به علت برق رفتن خاموش شده باشد. در هر صورت این مورد بسیار جدی است.

وقتی مواد غذایی در دمای بالا یا دمای گرم نگهداری شوند خیلی سریع به فاسد شدن نزدیک می شوند. از این رو همیشه از کارکردن یخچال خود اطمینان حاصل فرمایید. حتی اگر به مسافرت می روید هم دمای یخچال را بالاتر از 5 قرار ندهید.


گذاشتن مواد غذایی یا آشامیدنی دارای بوی نامطبوع

بعضی از مواد غذایی به خودی خود دارای بوی بدی هستند. به شدت توصیه می شود از گذاشتن این گونه مواد غذایی در یخچال جلوگیری نماید. یا حداقل این گونه مواد غذایی یا آشامیدنی را به صورت درب بسته در یخچال قرار دهید.

توجه!

گذاشتن این گونه مواد غذایی که بوی بدی دارند در قسمت فریزر یک فاجعه می باشد. پس حتما این نکته را مدنظر داشته باشید.


فاسد شدن میوه جات ها یا سبزیجات ها در جامیوه ای

فاسد شدن میوه جات ها یا سبزیجات ها در جامیوه ایبرای همه ممکن است پیش آمده باشد که میوه ها یا سبزیجات ها در یخچال فاسد می شوند یا کپک می زنند. به محض کپک زدن یا خراب شدن میوه ها یا سبزی ها در یخچال، بوی بسیار بدی در یخچال پخش می شود.

قسمت ها یا قفسه های جامیوه ای را هر هفته حتما تمیز کنید. این کار باعث می شود تا میوه هایی که مجددا در جامیوه ای می گذارید بر روی میکروب ها قرار نگیرند و طول عمر بالاتری داشته باشند.

سبزیجات نیز وقتی در مکان مرطوبی قرار داشته باشند و به هم چسبیده شده باشند خیلی سریع به فاسد شدن و خراب شدن نزدیک می شوند. از این رو پیشنهاد می کنیم سبزیجات را بیش از 3 روز در یخچال نگه داری نکنید و استفاده کنید.


روش تمیز کردن یخچال

روش های تمیز کردن یخچالحالا که با تمام علت های بوی بد یخچال آشنا شدید نیاز است تا با روش تمیز کردن یخچال نیز آشنا شوید تا به صورت کامل مشکل شما برطرف گردد.

استفاده از محلول آب گرم و جوش شیرین

استفاده از محلول آب گرم و جوش شیرینوقتی تمام محتویات یخچال را بیرون کشیدید کافی است محلول آب گرم و جوش شیرین درست کنید و تمام قفسه ها و داخل یخچال را تمیز کنید. برای تمیز کردن داخل یخچال از پارچه نرم یا اسفنجی اسفاده کنید. هرگز از اسکاج و سیم ظرفشویی برای تمیز کردن و از بین بردن لکه ها استفاده نکنید. زیرا در صورتی که مشکلی پیش آید برطرف کردن آن بسیار سخت خواهد بود.


قفسه ها را جدا تمیز کنید

پیشنهاد می کنیم قفسه های یخچال را جدا کرده و با آب گرم و کف به صورت کامل بشورید. این کار هیچ مشکلی ندارد و خیلی راحت می توانید قفسه های یخچال را جدا کرده و با آب و کف بشورید. این کار باعث می شود قفسه ها کاملا تمیز شوند و هیچ گونه بوی بدی هم ندهند.


تمیز کردن جایخی

تمیز کردن جایخیبرای تمیز کردن جایخی هرگز از ابزارهایی که تیز هستند استفاده نکنید. یا هرگز به دنبال جدا کردن یخ از سطح یخساز نباشید. زیرا اینکار باعث می شود تا جا یخی سوراخ شده یا ترک بردارد. در این صورت گاز یخچال به بیرون نشت می کند و کمپرسور یخچال بیش از پیش کار خواهد کرد.

برای تمیز کردن جایخی اجازه دهید تا یخ ها خود به خود آب شوند. اینکار را با یک سشورا یا آب گرم نیز می توانید انجام دهید.

آیا به تعمیرکار احتیاج دارید؟

15 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمد کاظم عندلیب
  2020-11-07 6:00 ب.ظ

  با سلام یخچالمون نو هستش هنوز یک ماه کار نکرده از همون اول بوی بد از داخل یخچال میومد چکار کنیو
  ممنون

  پاسخ
  • پشتیبانی تهران سرویس
   2020-11-12 1:25 ب.ظ

   با سلام و احترام
   لطفا مواردی که در همین پست توضیح داده است را مجددا مطالعه بفرمایید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • المیرا
  2020-06-06 6:53 ب.ظ

  سلام خسته نباشید یخچال رو کاملا داخلشو شستم ولی باز بوی بد میاد مشکل از چی میتونه باشه ممنونم از راهنمایتون

  پاسخ
  • پشتیبانی تهران سرویس
   2020-06-11 1:06 ب.ظ

   با سلام و احترام
   درب باید 12 ساعت باز باشد.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • آقا جان بجز تمیز کردن یخچال شما یه تیکه زغال رو در یخچال بگزارید به مدت ۲۴ ساعت بوی یخچال کاملا از بین میره

  پاسخ
  • پشتیبانی تهران سرویس
   2020-06-11 1:08 ب.ظ

   با سلام و احترام آقای فرزاد
   نظر شما منتشر شد.

   پاسخ
 • من یخچالم تمیزه ینی ب خاطر بو با سرکه و وایتکس تمیز کردم و شستم ولی هم چنان بو میده چیز خاصی هم تو یخچال ندارم ولی خیلی بوی بدی میده چیکار کنم

  پاسخ
  • پشتیبانی تهران سرویس
   2020-03-02 1:19 ب.ظ

   با سلام
   اصولا وقتی اینگونه یخچال را تمیز کرده اید نباید بو بدهد. اما اگر این بو بوی مواد غذایی نیست باید قطعات یخچال بررسی شوند.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام صفحه نمایشگر خاموش و دکمه فیلتر و دکمه مقابل ش چشمک میزند
  چکار کنم

  پاسخ
  • پشتیبانی تهران سرویس
   2019-11-13 7:02 ب.ظ

   با سلام و احترام
   لازم است فیلتر یخچال تعویض شود.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • با سلام و تشکر
  بسیار عالی بود

  پاسخ
  • سلام یخسازفریزرکارنمکنه ویخ نمیسازه چکارکنم؟

   پاسخ
   • پشتیبانی تهران سرویس
    2020-06-11 1:11 ب.ظ

    با سلام و احترام
    لطفا با تعمیرکار یخچال هماهنگ کنید تا یخساز را بررسی نماید.
    موفق باشید.

    پاسخ
 • با تشکر واقعا عالی و کاربردی بود

  پاسخ
  • پشتیبانی تهران سرویس
   2019-06-08 11:44 ق.ظ

   با سلام و احترام
   درود بر شما. هدف ما کمک به دوستان عزیز است.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست