remove_red_eye722

تعویض ترموستات یخچال یکی از بیشترین مواردی می باشد که همه ما با آن سروکار داریم. بسیاری از اوقات پیش آمده است که ترموستات یخچال ایراد دارد و لازم است که تعویض شود. در این مقاله شما با نحوه تعویض ترموستات یخچال به صورت کامل آشنا می شوید.

آموزش تعویض ترموستات یخچال

ترموستات یخچال

ترموستات یخچال قطعه ای مکانیکی می باشد که وظیفه تنظیم دمای یخچال را بر عهده دارد. اگر بخواهیم دما افزایش یا کاهش پیدا کند باید دما را توسط ترموستات تنظیم کنیم.

زمانی که ترموستات (Thermostat) ایراد داشته باشد حتی با تنظیم دما بر روی درجه دلخوه دما درست تنظیم نمی شود. در این حالت یا باید تکنیسین تعمیر یخچال ترموستات را تعویض کند یا خودمان. تهران سرویس امروز به شما آموزش کامل و آسان تعویض ترموستات یخچال را آموزش می دهد.

تعویض ترموستات یخچال در 99% مدل های یخچال به یک شکل می باشد و تفاوت خاصی در این مورد وجود ندارد. با استفاده از آموزش زیر به راحتی می توانید ترموستات یخچال تان را خودتان تعویض کنید.

توجه!

در اکثر یخچال های ایرانی برای تنظیم دما ترموستات وجود دارد. هر یخچالی که درجه دمای چرخان داشته باشد دارای ترموستات می باشد.

علت خرابی ترموستات یخچال چیست؟

ترموستات یخچال بیشتر زمانی دچار مشکل می شود که یخچال در حال کار کردن باشد و شما درجه ترموستات را بچرخانید. این کار ضربه بدی به ترموستات وارد می کند. همچنین ترموستات یک قطعه مکانیکی می باشد و به مرور زمان ممکن است خراب شود.

مراحل تعویض ترموستات یخچال فریزر

  • کشیدن سیم برق یخچال از پریز برق
  • باز کردن کاور ترموستات
  • درآوردن ترموستات معیوب
  • نصب ترموستات جدید
  • بستن کاور ترموستات
  • روشن کردن یخچال

کشیدن سیم برق یخچال از پریز برق

اولین کار این است که سیم برق یخچال را از برق بکشید. زیرا در غیر این صورت اتصال برق رخ می دهد.

حتی اگر از محافظ برق استفاده می کنید حتما سیم برق را از محافظ برق بیرون بکشید.

باز کردن کاور ترموستات

در این مرحله اول پلاستیک درجه دما را از ترموستات خارج کنید.
باز کردن کاور ترموستاتپیشنهاد می کنیم با یک پیچ گوشتی دوسو پهن این کار را انجام دهید تا صدمه ای به درجه دما وارد نشود.
 آموزش تعویض ترموستات یخچال حالا بعد از باز کردن پلاستیک درجه دما باید یک پیچ مشاهده کنید. این پیچ را با انبردست باز کنید.
 آموزش تعویض ترموستات یخچال

حالا کافی است پیچ های کاور نگه دارنده ترموستات را باز کنید. یک یا دوتا پیچ .جود دارد که لازم است باز شود.

 آموزش تعویض ترموستات یخچال

بعد از باز کردن پیچ ها کاور را کمی تکان دهید تا کاور از بدنه یخچال جدا شود. توجه کنید که اصلا نیازی نیست خیلی زور بزنید.

حالا ممکن است یک کاور پوششی در جلوی ترموستات باشد. لازم است این کاور را جدا کنید.

 آموزش تعویض ترموستات یخچال  آموزش تعویض ترموستات یخچال

درآوردن ترموستات معیوب

در این مرحله لازم است که به یک نکته خیلی مهم توجه کنید. دوستان عزیز پیشنهاد می کنیم که حتما بعد از باز کردن کاور ترموستات از نحوه سیم کشی ترموستات و بسته شدن سوکت ها فیلم بگیرید. زیرا در مرحله نصب ترموستات جدید به شما کمک خواهد کرد.

 آموزش تعویض ترموستات یخچال حالا به آرامی سوکت ها را جدا کنید.
 آموزش تعویض ترموستات یخچال

بعد از جدا کردن سوکت ها باید سیم مفتولی ترموستات را از بدنه یخچال خارج کنید. این سیم به تریزون یا محفظه فریزر می رسد. ممکن است در محفظه فریزر یا تریزون این سیم توسط چیزی محکم شده باشد که اگر به راحتی خارج نشد باید تریزون نیز باز شود.

نصب ترموستات جدید

بعد از خارج کردن ترموستات معیوب باید اول سیم مفتولی ترموستات جدید را صاف کنید و همانطور که از بدنه یخچال خارج کردید مجددا وارد کنید.

مراحل تعویض ترموستات یخچال فریزر

این کار را با دقت انجام دهید. در ضمن توجه کنید که نیازی نیست زور بزنید زیرا این سیم طوری ساخته شده است که به راحتی در مسیر قبلی وارد می شود.

مراحل تعویض ترموستات یخچال فریزر

حالا که سیم ترموستات وارد یخچال شد باید سوکت های ترموستات را نصب کنید. برای اینکار از عکسی که قبلا با تلفن همراه خود گرفته اید استفاده کنید. در ضمن اگر سیم ها را اشتباهی نصب کنید به احتمال بسیار قوی ترموستات خواهد سوخت و حتی ممکن است یخچال آسیب ببیند پس نهایت دقت را داشته باشید.

بستن کاور ترموستات

در این مرحله همانطور که کاور ترموستات را باز کردید لازم است کاور را ببندید. ابتدا پیچ شفت ترموستات که در مرحله اول باز کردید را باز کنید سپس کاور پشت ترموستات و سپس کاور اصلی را ببندید.

مراحل تعویض ترموستات یخچال فریزرمراحل تعویض ترموستات یخچال فریزرحالا تنها کافی است پلاستیک چرخان دما را نصب کنید.

روشن کردن یخچال

درجه یخچال را بر روی 3 قرار دهید و یخچال را به برق بزنید تا روشن شود. تا 6 ساعت ممکن است یخچال یکسره کار کند که جای نگرانی نیست.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تنظیم صحیح دمای یخچال فریزر مقاله آموزش تنظیم دمای یخچال را مطالعه کنید.

آیا به تعمیرکار احتیاج دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست