remove_red_eye1,586

فریزر خنک و یخچال گرم یکی از متداول ترین مشکلات همه یخچال ها می باشد. منظور از فریزر خنک و یخچال گرم این است که قسمت فریزر سرمای خوبی دارد اما قسمت یخچال گرم است و احتمال فاسد شدن مواد غذایی وجود دارد.

علت فریزر خنک و یخچال گرم چیست؟

سرما نداشتن یخچال

سرما نداشتن یخچال باعث می شود اصلا انتظاری که از یخچال داریم برآورده نشود. زیرا یخچال زمانی که خنک نمی کند و سرما ندارد یک وسیله کاملا بی ارزش می باشد.

سرما نداشتن یخچال

حالا در مواردی سرما نداشتن یخچال طوری است که خود قسمت یخچال گرم است اما قسمت فریزر سرد و خنک است.

دلیل بروز چنین مشکلی 9 علت می باشد که به صورت کامل برای شما توضیح می دهیم.

چرا فریزر سرد و خنک است اما یخچال گرم ؟

در یخچال های جدید قسمت فریزر و یخچال از هم جدا شده اند. اما در یخچال های معمولی قدیمی به همان صورت یکجا می باشد.

دلایل عمده گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر

اواپراتور یخچال

زمانی که پره های اواپراتور یخ می زدند سرما نمی تواند وارد یخچال شود. هیتر یا المنت اواپراتور وظیفه برفک زدایی یا یخ زدایی یخچال را دارد.

اگر هیتر خراب باشد بعد از چند روز پره های اواپراتور یخ می زند و سرما وارد اواپراتور و یخچال نمی شود. همین امر علت فریزر خنک و یخچال گرم می باشد.

برای حل این مشکل باید تکنیسین تعمیر یخچال هیتر یا المنت اواپراتور یخچال را تعویض نماید. اگر در تهران یا کرج هستید با شماره 88077030 – 021 تماس بگیرید.

فن اواپراتور

در موارد متعددی تنها فن اواپراتور ایراد دارد و تنها با تعویض فن یا موتور فن، مشکل برطرف می شود.

زمانی که فن اواپراتور مشکل داشته باشد سرما وارد اواپراتور می شود ولی چون فن خراب است سرما وارد یخچال نمی شود. یا قسمت پایین یخچال خنک است و قسمت بالا سرما ندارد.

برای حل مشکل باید حتما فن اواپراتور تعویض شود. البته در شرایطی و موارد خاص فن قابل تعمیر می باشد.

دریچه دمپر

دمپر یا دریچه دمپر قطعه ای مکانیکی می باشد که بین یخچال و فریزر قرار دارد. زمانی که سرمای فریزر زیاد شد و به حد نساب رسید سرما را وارد قسمت یخچال می نماید.

یخچال های معمولی قدیمی دارای دریچه دمپر می باشند و یخچال های جدید مانند ساید بای سایدها بدون دریچه دمپر می باشند.

پیشنهاد می کنیم: قیمت موتور یخچال

زمانی که دریچه دمپر خراب می شود و درست کار نمی کند سرما وارد قسمت یخچال نمی شود و در نهایت باعث می شود فریزر سرما داشته باشد و خنک باشد اما قسمت یخچال بدون سرما باشد.

سنسور

سنسور یخچال دما را اندازه گیری می کند و با تبدیل آن به پالس های الکترونیکی و ارسال به برد الکترونیکی اصلی، باعث می شود برد الکترونیکی دمای یخچال را بداند.

پیشنهاد می کنیم: آموزش تعویض سنسور یخچال

وقتی سنسور معیوب باشد در اولین حالت یخچال گرم می شود. زیرا برد الکترونیکی اصلا سیگنالی از دمای داخل یخچال که توسط سنسور ارسال می شود دریافت نمی کند.

برای حل مشکل لازم است سنسور یخچال 100% تعویض شود.

برد کنترل دما

برد کنترل دما ولتاژ برق مناسب برای کمپرسور یخچال و موتور فن را فراهم می کند. اگر برد کنترل دما دچار مشکل شود ولتاژ مناسبی برای موتور یا کمپرسور یخچال ارسال نمی شود.

این مشکل باعث می شود که کمپرسور یخچال به اندازه ای که باید کار کند کار نمی کند و در نهایت باعث کمبود سرمای یخچال می شود.

قطعات دیفراست

از اصلی ترین دلایل فریزر خنک و یخچال گرم این است که قطعات دیفراست دچار مشکل شده اند. برای حل مشکل باید تک تک قطعات بررسی شود و قطعه معیوب تعویض گردد.

قطعات دیفراست شامل:

  • اواپراتور
  • سنسور
  • فن اواپراتور
  • ترموفیوز
  • ترمودیسک
  • المنت یا هیتر

می باشند. لازم است تک تک این قطعات توسط تکنیسین تعمیرات یخچال تست و بررسی گردد تا مشکل پیدا و برطرف شود.

برد الکترونیکی اصلی

برد الکترونیکی اصلی همواره یکی از حساس ترین و مهم ترین قطعات یخچال می باشد. زیرا تمام فرآیندها و عملکرد یخچال توسط برد الکترونیکی ساماندهی و مدیریت می شود.

تغییرات دمایی یخچال و دستور روشن یا خاموش شدن موتور یخچال از برد الکترونیکی اصلی صادر می شود.

در صورتی که برد الکترونیکی اصلی دچار ایراد و عیبی است لازم است که برد الکترونیکی یا تعمیر شود یا تعویض گردد.

تهران سرویس به شما پیشنهاد می کند از خدمات تعمیر برد یخچال استفاده کنید. زیرا تعویض برد الکترونیکی علاوه بر هزینه زیاد، ممکن است برد اورجینال و فابریک پیدا نشود و مشکل جدی برای شما ایجاد نماید.

گاز یخچال

کمبود گاز یخچال باعث می شود که سرمای یخچال کم شود. در اولین علائم کمبود گاز، فریزر خنک است و سرما دارد اما یخچال گرم است.

اگر یخچال شما چنین علائمی دارد باید گاز یخچال حتما بررسی شود. در صورتی که مشکل از گاز دستگاه باشد باید از خدمات شارژ گاز یخچال استفاده کنید.

خرابی لاستیک دور درب یخچال

لاستیک دور درب یخچال جلوی خروج سرمای یخچال را می گیرد. زمانی که لاستیک دور درب یخچال یا نوار دور درب ایراد داشته باشد باعث می شود سرمای یخچال خارج شود اما فریزر خنک و سرد باشد. این مورد باعث بروز مشکل فریزر خنک و یخچال گرم می گردد.

برای اطمینان از سالم بودن نوار دور درب یخچال پیشنهاد می کنیم مقاله جذاب و کاربردی تست سالم بودن لاستیک دور درب یخچال را حتما مطالعه نماید.

آیا به تعمیرکار احتیاج دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست