remove_red_eye277

سرما نداشتن یخچال  چه علتی دارد؟ چرا یخچال فریزر و ساید بای سایدها گرم می شوند و خنک نمی کنند. با ما همراه باشید تا به صورت کامل تمام دلایل سرما نداشتن یخچال فریزر و ساید بای ساید تمام مدل و برندها را برای شما توضیح دهیم.

سرما نداشتن یخچال

سرما نداشتن یخچال

سرما نداشتن یخچال یکی از مشکلات رایج همه مردم می باشد. متاسفانه سرما نداشتن یا خنک نبودن یخچال در بیش از یک روز باعث فاسد شدن مواد غذایی در یخچال می شود. به همین دلیل لازم است مشکل هر چه سریع توسط تکنیسین تعمیر یخچال برطرف گردد.

سرما نداشتن یا خنک نبودن یخچال دلایل متعددی دارد. یخچال فریزر یا ساید بای سایدها علت های مشابهی برای سرما نداشتن دارند که به تمام این موارد اشاره می کنیم. تمام یخچال ها دارای این مشکلات می باشند.

دلایل سرما نداشتن یخچال فریزر و ساید بای ساید

دلایل سرما نداشتن یخچال فریزر و ساید بای ساید

از جمله اصلی ترین مشکلاتی که موجب سرما نداشتن یخچال می شود می توان به عوامل زیر اشاره نمود:

نیاز به سرویس کامل یخچال

دوستان عزیز منظور از سرویس کامل یخچال این است که باید هر 6 ماه (در بهترین حالت) یا هر 12 ماه (در حالت معمولی) تمام قطعات یخچال تست و بررسی شوند و همچنین تمام گرد و خاک موجود بر روی کندانسور و کمپرسور (موتور یخچال) تمیز گردد.

پیشنهاد می میکنیم: موتور یا کمپرسور سامسونگ

اگر یخچال سرویس نشود گرد و خاکی که بر روی کندانسور قرار می گیرد مانع از سرد شدن سریع گاز دستگاه شود و در نتیجه گاز گرم وارد یخچال می شود و عامل سرما نداشتن یا خنک نبودن یخچال می باشد.

خرابی فن های یخچال

فن اواپراتور (evaporator fan)

یخچال دارای چند فن می باشد که وظیفه خنک سازی یا پخش و گردش سرما در داخل یخچال را دارد.

اگر هر یک از این فن ها دچار مشکل شود باعث می شود سرما سازی یخچال دچار مشکل شود.

فن های یخچال شامل:

 • فن موتور یا کمپرسور
 • فن کندانسور
 • فن اواپراتور یا یخچال
 • فن فریزر
توجه!  دوستان عزیز در یخچال های معمولی تنها فن کمپرسور و فن یخچال وجود دارد.

در یخچال های ساید بای ساید تمام فن های گفته شده وجود دارد. خرابی هر یک از فن های گفته شده می تواند باعث خنک نبودن یا گرم شدن دستگاه شود. زیرا فن ها کارایی خنک کننده و گردش سرما در داخل یخچال را دارند.

خرابی قطعات دیفراست

مشکل در قطعات دیفراست

خرابی هر یک از قطعات دیفراست یا یخ زدایی دستگاه باعث عدم ایجاد سرما در یخچال می شود. قطعات دیفراست شامل:

 • اواپراتور
 • سنسور
 • ترموفیوز
 • ترمودیسک
 • المنت یا هیتر
 • فن اواپراتور (یخچال)

می باشد. اگر المنت خراب باشد فرآیند دیفراست نمی تواند یخ های ایجاد شده بر روی اواپراتور را آب کند که در نتیجه یخ ها انباشته می شوند و سرما وارد یخچال نمی شود.

اگر فن خراب باشد سرمای ایجاد شده نمی تواند وارد یخچال شود.

اگر سنسور خراب باشد یخچال در تشخیص دمای صحیح قسمت یخچال ناتوان خواهد بود و ممکن است حتی یخچال یکسره کار کند.

خرابی ترموستات

ترموستات یخچال فریزر

ترموستات یخچال یک قطعه مکانیکی می باشد که در یخچال های قدیمی و معمولی وجود دارد. ترموستات با تنظیم بر روی درجه مورد نظر اجازه روشن بودن موتور یا کمپرسور را می دهد.

زمانی که ترموستات ایرادی داشته باشد ممکن اصلا یخچال را اتوماتیک نکند و باعث یکسره کار کردن یخچال شود. یا ممکن است دما را در پایین ترین درجه نگه دارد و اجازه روشن شدن زیاد و ایجاد سرما را به یخچال ندهد.

در یخچال هایی که صفحه پنل دیجیتال دارند و ساید بای سایدها ترموستات وجود ندارد و دما توسط برد الکترونیکی و سنسورها تنظیم می شود.

برای حل مشکل لازم است که حتما ترموستات معیوب تعویض گردد و ترموستات نو و جدید بر روی یخچال نصب شود. پیشنهاد می کنیم در این زمینه مقاله جذاب و مفید آموزش تعویض ترموستات یخچال را مطالعه کنید.

تنظیمات نادرست درجه دمای یخچال

یکی از ساده ترین علت های سرما نداشتن یخچال فریزرها و ساید بای سایدها، تنظیم نادرست دمای یخچال می باشد. دوستان عزیز پیشنهاد می کنیم حتما و حتما برای اطلاع از چگونگی دقیق تنظیمات درجه دمای یخچال خود مقاله آموزش تنظیم دمای یخچال را مطالعه کنید.

اگر دمای یخچال بر روی درجه مناسبی قرار نگیرد ممکن است سرمای زیادی داشته باشد یا سرمای کمی داشته باشد. در هر صورت شما از یخچال خود کارایی مطلوب را نخواهید دید.

در فصل زمستان و تابستان لازم است در دمای یخچال تغییراتی ایجاد شود. در تابستان دمای یخچال 3 یا 2 باید باشد و در زمستان 3 یا 4 و یا 5 باشد.

موتور یا کمپرسور یخچال

کمپرسور سامسونگ

موتور یا کمپرسور یخچال یکی از اصلی ترین قعطات یخچال می باشد. زمانی که موتور یا کمپرسور به هر دلیلی مشکلی داشته باشد یا طول عمر بالایی داشته باشد و کم کم دچار فرسودگی شده باشد نمی تواند سرمای دلخواه یخچال را تولید نماید.

زمانی که موتور یا کمپرسور طول عمر بالای 10 سال داشته باشد دیگر عمر مفید خود را کرده است و نباید انتظار زیادی از آن داشت.

همچنین اگر در یخچال ساید بای ساید یخچال را بیشتر بر روی حالت های Power Cool یا Power یا Speed گذاشت باعث می شود موتور یا کمپرسور بیشتر کار کند و در نتیجه موتور زودتر از بین برود.

برای حل مشکل پیشنهاد تهران سرویس این است که حتما موتور یا کمپرسور را تعویض کنید. زیرا تعمیر کمپرسور یخچال امری است که موقتی می باشد و ممکن است همین فردا مجددا موتور دچار مشکل شود.

برد الکترونیکی اصلی

برد الکترونیکی اصلی یخچال (Main control board)

بعد از موتور یا کمپرسور یخچال برد الکترونیکی یخچال جزو اصلی ترین قطعات یخچال می باشد. البته در یخچال هایی که ترموستاتی هستند و قدیمی هستند برد الکترونیکی وجود ندارد یا وجود دارد و خیلی جزئی است.

برد الکترونیکی تمام دستورات را به سایر قطعات یخچال می دهد. برد الکترونیکی اجازه روشن شدن یا خاموش شدن کمپرسور را می دهد.

پیشنهاد می کنیم: موتور یا کمپرسور دانفوس

زمانی که برد الکترونیکی ایراد داشته باشد تاثیر مستقیم بر روی یک قطعه خاص از یخچال می گذارد.

برای حل مشکل می توان دو اقدام انجام داد:

 • تعمیر برد الکترونیکی
 • تعویض برد الکترونیکی

تعمیر برد الکترونیکی

تعمیر برد یخچال

تعمیر برد الکترونیکی یخچال یکی از اقداماتی است که شرکت تهران سرویس به شما پیشنهاد می کند انجام دهید. زیرا هم هزینه کمتری دارد و همچنین برد الکترونیکی هر یخچالی می تواند تعمیر شود.

شرکت تهران سرویس با ارائه خدمات تعمیر برد یخچال در سراسر ایران اولین مرکز رسمی و تخصصی در زمینه تعمیرات برد یخچال می باشد.

اگر شما در هر نقطه ای از کشور ایران باشید تنها کافی است با شرکت تهران سرویس با شماره 88077030 – 021 تماس بگیرید و برد الکترونیکی معیوب خود را برای ما ارسال کنید تا تعمیر گردد و مجددا برای شما ارسال شود.

تعویض برد الکترونیکی

تعویض برد الکترونیکی برای حل مشکل برد الکترونیکی یک راهکار می باشد. اما دارای هزینه بالا و همچنین کمبود مدل اصلی و اورجینال برد الکترونیکی می باشد.

مشکل در گاز یخچال

شارژ گاز ساید بای ساید سامسونگ

یکی از متداول ترین و رایج ترین دلاین سرما نداشتن یخچال فریزرها و ساید بای سایدها، کمبود گاز یا نشتی گاز یخچال می باشد.

زمانی که گاز یخچال متعادل نباشد و کم باشد باعث می شود که موتور بیشتر کار کند اما سرمای لازم را نتواند ایجاد نماید.

این کار باعث یکسره کار کردن یخچال می شود. همچنین باعث داغ شدن موتور یخچال و در نهایت گرم شدن یخچال می شود.

برا حل مشکل لازم است که حتما ابتدا تعمیرکار یخچال نشتی گاز را گرفته و موتور را شارژ گاز کرده تا بعد از 10 ساعت مشکل دستگاه برطرف شود.

اگر در تهران یا کرج هستید می توایند از خدمات شارژ گاز یخچال شرکت تهران سرویس استفاده نماید.


امیدواریم از این مقاله راضی باشید. سوالات خود را در بخش نظرات اعلام کنید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخ داده شود.

آیا به تعمیرکار احتیاج دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست